Dinsdagavond 4 november kwam Henk Dillerop naar de Klameare. Al heel lang stond deze spreker op het verlanglijstje van de Vrouwen van Nu. De grote zaal was goed gevuld en we waren erg benieuwd wat de avond zou brengen.
Henk Dillerop uit Snakkerburren is oud politieagent, rechercheur, gevangenisdirecteur, werkt mee aan cold-case zaken, dichter, podcastmaker, schrijver, werkt en speelt mee in de tv serie ‘Hel of Hotel’, verhalenverteller, enz. Ruim veertig jaar heeft hij tussen de criminelen gewerkt. Kortom een man met veel energie en humor, en dat werd meteen duidelijk. De mobiel mocht aan blijven op voorwaarde dat als die af ging hij op de speaker moest zodat we allemaal mee konden luisteren.
Negentien jaar was Dillerop toen hij als politieagent aan de slag ging in Drachten, een jong mannetje in uniform die daar te maken kreeg met z’n eerste moordzaak. Een man die zichzelf aangaf, omdat hij zijn vrouw had vermoord en het lichaam in de kofferbak van de auto had liggen. Bij de tweede moordzaak, als gevolg van een echtelijke ruzie, moest hij het overleden lichaam bewaken, wat ook niet in je koude kleren gaat zitten. Gelukkig is er tegenwoordig veel professionele hulp voor de hulpverleners, om dit te verwerken.
Het politiewerk was toch niet zo zijn ding en zo werd Dillerop rechercheur bijzondere zaken en chef van de criminele inlichtingendienst. Bijzondere verhalen werden hier over verteld, wat er zich in bepaalde zaken afspeelde en hoe dat dan in z’n werk gaat. Bijvoorbeeld de rol die hij speelde in de zaak van de moorden in Anjum, beter bekend als ‘De Heks van Anjum’.
Na 26 jaar wordt Dillerop gevangenisdirecteur van o.a. de Marwei in Leeuwarden, en de toen nog vrouwengevangenis in Heerhugowaard. Er zijn nu nog drie vrouwengevangenissen in Nederland. Hij vertelde hoe het leven daar is voor de vrouwen en wat er gebeurt als er baby’s geboren worden in detentie. Als de moeder een niet te grote ‘rugzak’ heeft, dan mag het kindje tot vier jaar bij de moeder blijven en wordt er voor gezorgd dat het kindje zo weinig mogelijk mee krijgt van de bewaakte omgeving en ziet het er uit als een soort kinderdagverblijf. Er zijn ook gevallen, dat de moeder het kindje niet bij zich mag houden. In dat geval wordt zij na de bevalling uit de ouderlijke macht ontzegd. Gelukkig komt deze situatie weinig voor.
Er zitten gemiddeld 9000 mannen en 500 vrouwen vast in het Nederlandse gevangeniswezen. Per jaar worden totaal ruim 25.000 mensen gevangengezet. Daaruit kun je concluderen dat de straffen relatief kort zijn. Tussen de twee weken en vier maanden. De verdeling is ongeveer 28 gedetineerden met 2 bewakers. Ze zijn verplicht om aan de arbeid of andere activiteiten mee te doen. Ze werken voor een kleine euro per uur en hier kunnen ze de tv, telefoonkaart, roken en boodschappen van betalen. Alcohol mag niet, maar ze proberen dat wel zelf te stoken van bijvoorbeeld cola en broodkruimels, maar dat mislukt meestal.
Zo kregen we een kijkje in het leven binnen de muren van de gevangenis. Smeuïge, maar ook heftige verhalen kregen we te horen en we konden volop vragen stellen. Een bijzondere avond, die op humoristische wijze werd gebracht door Dillerop over dit onvoorstelbare leven van zware criminelen, politie, recherche en gevangenispersoneel.
(Bron Friso)