Als je aan vlinders denkt, denk je aan mooi weer. Vlinders zijn koudbloedige insecten en afhankelijk van de omgevingstemperatuur. In het najaar, als de temperatuur zakt, lijken ze plotseling verdwenen. De meeste soorten hebben dan hun cyclus voltooid. De vlinders hebben de eitjes gelegd, daaruit kwamen rupsen en die werden poppen. Die poppen overwinteren in het gras of tussen de bladeren of soms in de grond, om in het voorjaar weer voor nieuwe vlinders te zorgen.
Vier soorten, citroenvlinder, dagpauwoog, gehakkelde aurelia en kleine vos brengen de winter door als volwassen vlinder (imago). Zij gaan in diapauze. Diapauze is een soort winterslaap, als reactie op korter en kouder wordende dagen. Hierbij kunnen ze lage temperaturen doorstaan tot 15 graden onder nul! Een Elfsteden winter is geen probleem. De stofwisseling komt op een zeer laag pitje te staan en de vlinder heeft een soort antivries. Dagpauwoog en kleine vos overwinteren meestal binnen in een schuurtje. Citroenvlinder en gehakkelde aurelia hangen – onzichtbaar – in takkenbossen, klimop of in het struweel. De tuin snoeien voor de winter is voor deze soorten een ramp. Ze zijn blij met takkenrillen en struiken. Ruim niet alles op en laat een deel ongesnoeid.
De citroenvlinder is één van de eerste vlindersoorten, die vroeg in het seizoen ontwaakt en in maart al rondvliegt. Zodra de vlinders weer rondvliegen hebben ze veel nectar nodig. Er zijn nog niet zoveel bloemen, zo vroeg in het jaar, dus zijn ze blij met de vroegbloeiende paardenbloemen. Een paardenbloem in het gazon? Mooi laten staan dus!
Workum Groen is een groep natuurliefhebbers, die zich inzetten voor het vergroten van biodiversiteit in Workum en omstreken. Wil je meedoen?
Stuur een mail aan: workumgroen@gmail.com
(Bron Friso)